Витамин В17 Амигдалин в България › Форуми › Ензими › Броя на ензимите – ключът към вашето здраве
Етикети: enzimi, enzyme, proteolitic enzymes, univase forte, бромелан, ензим, ензими, ензимна терапия, панкреатин, панкреатични ензими, папаин, протеолитични ензими
-
АвторПубликации
-
Броя на ензимите – ключът към вашето здраве
След като събрах и анализирах резултатите от моя въпросник и различните клинични данни, открих, че има един фактор с централна роля в поддържането на човешкото здраве. Това е ензимният фактор.
Както бе споменато преди, думата „ензим” е общ термин за „белтъчен катализатор, произведен в клетките на всяко живо същество”. Просто казано, това е елементът, необходим за поддържане на живота на живото същество.
Независимо дали става дума за животни или растения, там където има живот, ще откриете и ензими. Например на растението се появява пъпка, защото ензимите са в действие. Те действат също така и когато тази пъпка се развие в лист. Нашите телесни функции също се поддържат от много ензими. Смилането и усвояването на храната, заместването на старите клетки с нови, разграждането на токсините и освобождаването от тях също са резултат от функциите на ензимите.
Повече от петте хиляди вида ензими, функциониращи в човешкото тяло, са две основни категории: такива, които се произвеждат в тялото, и такива, които се внасят отвън под формата на храна. Около 3000 вида от произведените в тялото ензими се образуват от чревните бактерии.
Общото между хората с добри стомашно-чревни характеристики е, че ядат големи количества пресни храни, съдържащи много ензими. Това означава не само, че се приемат ензими отвън, но също и че се поддържа среда, стимулираща чревните бактерии на свой ред активно да произвеждат ензими.
От друга страна, общото между хората с лоши стомашно-чревни характеристики са навиците от всекидневния им начин на живот, които ускоряват изразходването на ензими. Редовната употреба на алкохол и цигари, преяждането, яденето на храна, съдържаща хранителни добавки, стресовите ситуации и употребата на лекарства – всичко това е свързано с изразходването на огромен брой ензими. Сред другите фактори, съдействащи за изразходване на големи количества ензими, е яденето на лоша храна, която произвежда токсини в дебелото черво, излагането на ултравиолетови лъчи и електромагнитни вълни, произвеждащи свободни радикали, които на свой ред изискват активирането на допълнителни ензими за детоксикация. Към това, разбира се, трябва да добавим и емоционалния стрес.
От наученото дотук излиза, че е необходимо да водим такъв начин на живот, с който по-скоро да се увеличават, а не изразходват телесните ни ензими. Именно това е залегнало в основата на Ензимния фактор – диета и начин на живот.
Ако едно тяло има ензими в изобилие, неговата жизнена енергия и имунна система са силни. Избягвайте изразходването на телесните ензими, поддържайте достатъчно ензими и тялото ви ще бъде здраво.
Понастоящем единствено живото тяло е в състояние да произвежда ензими. Въпреки че може и изкуствено да произвеждаме храни, съдържащи ензими, както това става при ферментиралите храни, микроорганизмите – различните видове бактерии, са всъщност производителите на тези ензими. Поради това, дори ако можем да създадем среда, в която микроорганизмите да правят ензими, не можем изкуствено да синтезираме и произвеждаме ензими.
Ето защо Ензимният фактор – диета и начин на живот, набляга на значението на консумираната храна. Както заявих и преди това, приемането на храни, съдържащи ензими, създава интестинална среда, позволяваща на чревните бактерии да произвеждат ензими. Затова, ако приемем, че всяко живо същество има предварително определен ензимен потенциал, то тогава за нас – хората, които живеем в една стресираща и замърсена околна среда, става жизненоважно да консумираме и ефикасно да използваме ензимите, създавани от други живи същества.
Въпреки че говоря за „ензим” в единствено число, за да могат хората да подържат своите жизнени дейности, са необходими повече от 5000 различни вида ензими. Това огромно разнообразие се обуславя от факта, че всеки ензим има само една конкретна функция.
Храносмилателният ензим амилаза например, който се намира в слюнката, реагира само на скорбялата, докато пепсинът, намиращ се в стомашния сок, реагира само на протеина.
Ако разсъждавате по този начин, логично възниква един въпрос. Как може да сме сигурни, че, независимо от количеството телесни ензими, които сме си доставили чрез храната и от чревните бактерии, сме усвоили „правилния вид” ензими – онзи, от който тялото ни се нуждае в определния момент?
Факт е, че дори да ядете храни, изобилстващи на ензими, те обикновено не се абсорбират направо от тялото ви. Някои ензими, като тези в черната ряпа и сладките картофи, действат направо в устата и стомаха. Но те са изключение. Повечето хранителни ензими се разграждат в процеса на храносмилането и се усвояват чрез червата под формата на пептиди и аминокиселини.
Може да се запитате защо тези ензими са важни, ако не може да ги усвоите и да ги използвате пряко. Но не там е въпросът. Клиничните данни, които събрах, ясно показват, че хората, които поемат богата на ензими храна, произвеждат и повече телесни ензими.
И така, какво се случва в тялото, за да може да произведе ензими? Ще разясня моята теория от тази гледна точка, като се опирам на четиридесет години медицинска практика и изследванията на стотици хиляди храносмилателни системи. Като анализирах клиничните си данни, развих теория, че би трябвало да има един ензимен прототип – първоизточен ензим – който нарекох „чудодейният” ензим.
Започнах да допускам, че би трябвало да съществува ензимен прототип, защото забелязах, че когато се използва голямо количество от специфичен ензим в определена част на тялото, се появява недостиг от необходими ензими в други части на тялото. Пример за това е случаят, който вече споменах – голямото количество изпит алкохол изисква голям брой ензими за разграждането му и това неминуемо води до намаляване броя на необходимите за храносмилане и усвояване на хранителните вещества ензими в други части на тялото.
В резултат на това наблюдение стигнах до заключението, че няколкото хиляди вида ензими трябва да произхождат от един прототип, който е създаден първи и който в отговор на специфични нужди се превръща в специфичен ензим и се използва там, където е необходимо.
Ензимите са отговорни за всички функции на живото тяло. Движението на пръстите ви, дишането и биенето на сърцето ви -всичко това са действия, възможни благодарение работата на ензимите. Но системата би била неефективна, ако всеки ензими, използван за определена дейност, е произведен направо в крайната си форма, без отношение към променящите се нужди на тялото.
Ако моята теория е правилна, когато един орган или част от тялото използва извънредно големи количества от своя ензимен запас, тялото ще се затруднява да поддържа хомеостазата -биологическия баланс, да възстановява клетките си и да поддържа нервната, ендокринната и имунната система, защото ще използва допълнително резервите си от първоизточните ензими и по този начин ще възниква недостиг от ензими в други области.
Друга причина, поради която вярвам в съществуването на първоизточните ензими, е, че трайната употреба на алкохол, тютюн или лекарства кара тялото ви да развие поносимост към тези субстанции.
Ако вие например пиете алкохол, той се абсорбира в стомаха и червата, натрупва се в черния дроб и бива разграждан от специфичните за целта ензими. В черния дроб няколко вида ензими работят за разграждането на алкохола. Степента обаче, в която това става, е различна при различните лица. Хората с бърз алкохолен метаболизъм притежават много ензими, които са готови да разграждат алкохола в черния дроб. Такива хора имат висока степен на поносимост към алкохола, както се казва „издържат на пиене”. От друга страна, хора, които лесно се напиват и не понасят добре алкохола, имат недостатъчно голямо количество ензими за целта.
Дори хората, които поначало са имали слаба поносимост към алкохола, могат да повишат прага на издръжливостта си и евентуално да пият повече. Когато черният дроб разпознае, че са му необходими големи количества от тези ензими, тялото се настройва да насочи ензимите си към метаболизиране на алкохола.
По този начин броят на ензимите в определена област на тялото се променя, когато това е необходимо. И кое дава възможност за това? Съществуването на първоизточния ензим, способен да се преобразува във всякакъв вид ензим. Когато с храната се поглъщат ензими отвън, в тялото се складират първоизточни ензими, готови да бъдат използвани при нужда.
В настоящия момент съществуването на първоизточни ензими е само на теория, но имам редица доказателства за това от клиничните данни, които съм събрал.
-
АвторПубликации
- Трябва да влезете в профила си, за да отговорите в темата.