Витамин В17 Амигдалин в България › Форуми › Диети и лечебно хранене › Препоръчителни хранителни навици за пациенти в ремисия
-
АвторПубликации
-
Препоръчителни хранителни навици за пациенти в ремисия
ДЪВЧЕТЕ ДОБРЕ ХРАНАТА СИ
Сдъвквайте всяка хапка от 30 до 70 пъти. При подобен начин на дъвчене се освобождава по-голямо количество слюнка, съдържаща ензим, който се свързва много добре със стомашния сок и жлъчния секрет и подпомага храносмилателния процес. Внимателното и грижливо сдъвкване на храната повишава равнището на кръвната глюкоза, а това, от своя страна, потиска апетита и предпазва от преяждане. Това спомага също за пълното усвояване на храната, дори и когато е в малки количества.
ЯЖТЕ ПЪЛНОЦЕННИ ЗЪРНЕНИ ХРАНИ, АКО Е ВЪЗМОЖНО ОТ Т.НАР. ОРГАНИЧЕН ВИД
Кафявият ориз, пълноценните, нерафинирани зърна и бобовите култури, както и ферментиралите храни са много добри. Яжте шепа бобови зърна всеки ден. Те съдържат повече протеин от месото, както и много други елементи, включително витамини, минерали и селен.
ЯЖТЕ САМО МЕСА ОТ ЖИВОТНИ С ПО-НИСКА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА ОТ ЧОВЕШКАТА
Не е добре да се ядат меса от животни с по-висока телесна температура от нашата – като говеда и пилета, защото техните животински мазнини се втвърдяват в кръвния ток на човека. Много по-добре е да се консумират меса от животни с по-ниска телесна температура, като рибата, защото рибеното масло се втечнява в тялото ни и дори прочиства артериите, вместо да ги запушва.
ИЗБЯГВАЙТЕ ДА ЯДЕТЕ И ПИЕТЕ МАЛКО ПРЕДИ ЛЯГАНЕ
Много е важно да спрете да ядете и пиете 4-5 часа преди лягане вечер. Когато стомахът е празен, съдържа силно концентрирана солна киселина, която убива Хеликобактер пилори, както и други лоши бактерии, като по този начин се създава балансирана чревна среда, благоприятна за самоизцеление и укрепване на имунната защита. Ограничаването на течностите и храната преди лягане вечер също спомага да се предотврати връщането на киселина в хранопровода (рефлукс), а също и сънната апнея.
ПИЙТЕ 8-10 ЧАШИ ДОБРА ВОДА ДНЕВНО
Важно е да развивате и поддържате правилен ритъм на пиенето на вода. Пийте две или три чаши вода след ставане сутрин и две-три чаши вода тридесет минути преди всяко ядене. Важно за вас е да пиете вода по-скоро преди, а не по време или след храненето, ако не желаете да разреждате храносмилателните ензими. Ако не може да се храните без течности, изпийте около половин чаша на малки глътки. Добра вода е тази, в която няма вредни за човешкото тяло вещества, включително и хлор. Добрата вода има малки мехурчета на „гроздове” и съдържа добре балансирани количества минерали, като калций, магнезий, желязо, калий и натрий. Индексът рН не бива да бъде над 7,5, т.е. водата трябва да бъде слабо алкална. Водата не трябва да съдържа оксидиран калций в големи количества. С други думи, водата трябва да може да елиминира свободните радикали, като възпрепятства окислението.
ЯЖТЕ КАЧЕСТВЕНИ ВЪГЛЕХИДРАТИ
Въглехидратите се смилат и усвояват лесно и са пряк източник на енергия. Добрите въглехидрати съдържат влакнини, витамини и минерали, елементи, които съдействат за ефикасния клетъчен метаболизъм, за подобряване на кръвния ток и за отделянето на отпадъчните продукти от тялото. Добре смлените и усвоени първокачествени въглехидрати произвеждат вода и въглероден двуокис. Те не произвеждат токсини или отпадъчни продукти, както при метаболизма на протеините или мастите. Те са идеалният източник на енергия за ежедневните дейности и за поддържане на издръжливостта, защото метаболизмът на въглехидратите не замърсява кръвта с отпадъчни продукти, а и не се изисква много енергия, за да бъдат смлени и усвоени.
Някои източници на качествени въглехидрати:
- Нерафиниран и кафяв ориз
- Нерафиниран ечемик
- Елда
- Просо
- Царевица
- Амарант (щир)
- Киноа*
- Пълнозърнест хляб
- Тъмно японско брашно от елда, произведено от нерафинирани зърна
* На езика на инките –„майчино зърно”- бел. на прев.
ПОДБИРАЙТЕ ВНИМАТЕЛНО МАЗНИНИТЕ В ДИЕТАТА СИ
Мазнините се категоризират според произхода си на растителни и животински.
Растителните мазнини се добиват от:
- маслини
- соя
- царевица
- сусам
- рапица
- шафран
- специален вид ориз
Животинските мазнини включват:
- краве масло сланина
- мас от месо
- рибено масло
Освен това мазнините се разделят според съдържанието им на наситени или ненаситени мастни киселини. Наситените мастни киселини, като стеариновата и палмитиновата киселина, изобилстват в животинските мазнини. Ненаситените мастни киселини се намират в растителните масла под формата на линолеинова, линоленова, алеинова и алахидонова киселина. Линолеиновата и алахидоновата киселина се наричат основни мастни киселини или витамин Р, който не може да се произвежда от тялото и поради това трябва да се приема от храната. Животинските мазнини предизвикват натрупване на отпадни продукти, водещи до атеросклероза, високо кръвно налягане и наднормено тегло. Естествените храни, като кафяв ориз, сусамено семе, царевица и соя, съдържат около 30% масти и са много по-добър източник на необходимата за тялото мазнина, отколкото рафинираното олио, защото тяхното усвояване не натоварва панкреаса и черния дроб. Освен това растителните масла прочистват отпадните продукти като лошия холестерол и предотвратяват атеросклерозата, защото запазват гъвкавостта на клетките и кръвоносните съдове. Растителните масла, продавани като „олио за салата”, са обработени по химически път и не са препоръчителни.
ЯЖТЕ РИБЕНО МАСЛО
Рибеното масло е добро за мозъка. Високо ниво в кръвта на DНА*, съдържаща се в рибеното масло, се свързва с математическите и други умствени способности. Макар че ефектите на DНА върху централната нервна система не са изучени основно, може да се предполага, че DНА намалява риска от старческа деменция и от болестта на Алцхаймер. Някои изследвания показват, че омега-3 мастните киселини понижават триглицеридите в кръвта и намаляват образуването на плаки по стените на артериите.
* Докозахексаенова киселина – бел. прев.
НАМАЛЕТЕ ЗАВИСИМОСТТА СИ ОТ ЛЕКАРСТВА, КАТО ПРОМЕНИТЕ ХРАНЕНЕТО СИ И ПРАВИТЕ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ ВСЯКА ВЪЗМОЖНОСТ
Зависимостта от лекарства може да бъде вредна за здравето ви, защото те натоварват черния дроб и бъбреците. Редица хронични болестни състояния, като артрит, подагра, диабет и остеопороза, може да бъдат подобрени с помощта на подходяща диета и упражнения.
ЯЖТЕ БОГАТИ НА ВЛАКНИНИ ХРАНИ ЗА ПО-ДОБРО ОТДЕЛЯНЕ И ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ БОЛЕСТИ, СВЪРЗАНИ С ВЪЗРАСТТА
В различните храни има всякакви видове влакнини. Те изобилстват в растителните храни, като зеленчуци, морски водорасли, плодове, нерафинирани зърна, зърнени култури и гъби. При сушените морски водорасли влакнините съставляват 50-60% от общото им тегло. Не ви съветвам да вземате хранителни фибри под формата на гранули, капсули или течности. Тези добавки може да се намесят в усвояването на другите хранителни вещества и да доведат до заболяване.
МИКРОЕЛЕМЕНТИТЕ ИМАТ ЧУДОДЕЙНА СИЛА
Микроелементите включват витамини, минерали и аминокиселини. Терминът „микро” е свързан с по-малките необходими количества в сравнение с крайно необходимите в „макро” количества въглехидрати, протеини, мазнини и хранителни влакнини. Микроелементите са от изключително значение както за поддържане на здравето, умственото и емоционалното равновесие, така и за предпазване от болести.
Определени количества от тези вещества са нужни всекидневно на тялото; тези количества се наричат „препоръчителна дневна доза” (ПДД). ПДД е минималната доза от въпросните микроелементи, необходима за предпазването ни от болести. Тази доза обаче е различна за различните индивиди и е в пряка зависимост от начина на хранене и живот на определената личност. Дори и да изяждате еднаква по вид и количество храна с определен брой калории всеки ден ще установите, че количеството микроелементи, които се усвояват и отделят в различните дни, е различно и зависи от физическото, умственото и емоционалното състояние на индивида през съответния ден. Храненето със здравословни, природни храни в подходящи пропорции невинаги гарантира адекватното усвояване на витамини, минерали и аминокиселини.
БЪДЕТЕ УМЕРЕНИ С ХРАНИТЕЛНИТЕ ДОБАВКИ
Важно е да се ядат храни, които са добре балансирани и в синхрон с индивидуалния биоритъм на човека. Редица изследвания показват, че хранителните добавки с микроелементи могат да намалят риска от болести, свързани с възрастта, и да подобрят лечението от рак, сърдечни и хронични заболявания. Всъщност взаимодействието на всички хранителни вещества поддържа здравето ни. Приемането на две или три добавки от няколко витамина и минерала, като в същото време се изключват или минимизират други, ще попречи за поддържането на максимално добро здраве и за предотвратяване на болестите, свързани с процесите на стареене. Употребата на високи дози от определени витамини или минерали, които са абсолютно необходими за тялото, може да е ефикасно при някои хора и нездравословно за други.
Мастноразтворимите витамини, като А,D, Е и К, се складират в черния дроб и в телесните мазнини, следователно не е необходимо да си ги доставяме всекидневно. Водноразтворимите витамини, като витамините В комплекс и витамин С, се разтварят в телесните течности и се отделят с урината; следователно всекидневното им приемане е важно, макар че са нужни съвсем малки количества. (Има изследвания, които показват, че приемането на много голямо количество добавки може да има отрицателен ефект върху нашата имунна система, да повишава свободните радикали и да предизвиква промени в мазнините, намиращи се в черния дроб, сърцето и бъбреците. Въпреки че препоръчвам допълнителния прием на микроелементи, тези изследвания не бива да се пренебрегват и аз съветвам да се подхожда с умереност, предпазливост и внимание при тяхната употреба.
ВИТАМИНИТЕ И МИНЕРАЛИТЕ ДЕЙСТВАТ В СИНХРОН
Витамините са органични, минералите са неорганични. Тези есенциални хранителни елементи се допълват взаимно. Витамин D например улеснява усвояването на калция. Витамин С работи за усвояването на желязото; желязото улеснява метаболизирането на витамините от група В; медта стимулира действието на витамин С, а магнезият е необходим за метаболизма на витамин С. Съвместното действие на микроелементите е широкообхватно, но все още познанията ни в тази област са ограничени.
МИНЕРАЛИТЕ ЗАСИЛВАТ ЕНЗИМНИЯ ФАКТОР
Минералите да необходими за поддържане на здравето. Те включват:
- калций
- магнезий
- фосфор
- калий
- сяра
- мед
- цинк
- желязо
- бром
- селен
- йод
- молибден
Минералите, както и витамините играят важна роля за предпазване от заболявания – високо кръвно налягане, остеопороза и рак. Минералите действат синергично с витамините и ензимите като антиоксиданти в процесите за отстраняване на свободните радикали. Големи количества минерали за ежедневен прием обикновено не се препоръчват, но техният недостиг може да създаде сериозни здравни проблеми. Минералите засилват имунитета и оздравителния процес и поддържат ензимния фактор в организма.
Витамините се намират в живите храни, като растения и животни, а минералите – в почвата, водата и морето (като органични и неорганични соли). Съдържанието на минерали в храните зависи от това, къде са отглеждани и дали са расли на качествена почва. Съдържанието на минерали в почвата може да се променя от киселинни дъждове и химически торове. Минералите от зеленчуци, зърнени и житни култури лесно се губят, а процесът на преработка и рафиниране разрушава повечето от тези минерали. Това затруднява осигуряването на балансиран всекидневен прием на необходимите минерали чрез храната. Скритият недостиг на минерали се проявява със загуба на жизненост, дефицит на внимание, раздразнителност, свръхтегло и други нездравословни състояния.
Минералите са водноразтворими и се излъчват чрез урината и потта. Нуждите на организма от минерали може да варира в различните дни в зависимост от умствената и физическата ни дейност, от фактори, като стрес, упражнения, менструален цикъл, бременност и възраст. При приема на определени лекарства може доста бързо да се развие минерална недостатъчност. Диуретиците, пероралните контрацептиви, очистителните, алкохолът и цигарите също ускоряват отделянето или разрушаването на калция, желязото, магнезия, цинка и калия.
ХИПЕРАКТИВНОСТТА ПРИ ДЕЦАТА МОЖЕ ВСЪЩНОСТ ДА Е СИГНАЛ ЗА КАЛЦИЕВА НЕДОСТАТЪЧНОСТ
Изследванията през последните години показват, че при децата се увеличават случаите на невъзможност за продължителна концентрация, съпроводена с гневни изблици. Храната и набавянето на необходимите вещества може да има значително отражение върху детското поведение и социалната адаптация. При децата се наблюдава растяща тенденция – както у дома, така и в училище – да поглъщат все по-големи количества обработени храни. В тези храни не само има вредни добавки, но и те създават киселинна среда в тялото. Животинските белтъчини и рафинираната захар също се консумират във все по-големи количества, а зеленчуците често се пренебрегват или избягват. При усвояването на животинските белтъчини и захарта се изразходва повече калций и магнезий, което води до калциева недостатъчност. Недостигът на калций възбужда нервната система, като способства за нервността и раздразнимостта.
ПРИЕМАНЕТО НА ГОЛЕМИ ДОЗИ КАЛЦИЙ СЛЕД НАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНА ВЪЗРАСТ Е ВРЕДНО
Калцият предпазва от рак, увеличава съпротивата срещу стреса, намалява умората, понижава холестерола и действа превантивно срещу остеопорозата. Обаче извънмерната употреба на калций ежедневно, с цел да се компенсира недостигът му, е вредна. Вече споменах защо млечните продукти са неприемливи, когато се стремим да увеличим съдържанието на калций в организма. Един от начините е да се приема добавка с активен витамин D и калций. Витамин D улеснява усвояването на калция от тънките черва и стимулира изграждането на костната система. Излишъкът от калций може да причини запек, гадене, загуба на апетит и раздуване на корема. Ако калцият се поглъща без храна, той отслабва стомашната киселина, като по този начин предизвиква неравновесие на чревните бактерии и води до слабо усвояване на желязото, цинка и магнезия. Ако се нуждаете от допълнително количество калций, препоръчителната дневна доза е 800 до 1500 мг, приемани в 3 дози от 250 до 500 мг заедно с храната. Балансът на калция с другите минерали и витамини е извънредно важен за доброто здраве.
МАГНЕЗИЯТ АКТИВИЗИРА СТОТИЦИ РАЗЛИЧНИ ЕНЗИМИ И Е ЛЕКАРСТВО СРЕЩУ МИГРЕНА И ДИАБЕТ
Магнезият е важен минерал и от него са необходими големи количества за поддържането на добро здраве. Недостигът на магнезий предизвиква раздразнителност, тревожност, депресия, замайване, отслабване на мускулите, мускулни крампи (спазми), сърдечни заболявания и високо кръвно налягане. Неотдавнашно изследване в Германия показва, че пациентите със сърдечни удари са имали ниско съдържание на магнезий в кръвта. Научни проучвания в САЩ изнасят данни, че 65% от пациентите с мигрена изпитват сериозно облекчение след приема на 100-200 мг магнезий. Недостатъчното количество магнезий нарушава глюкозния баланс. Ето защо болните от различни видове диабет чувстват подобрение при подържане на адекватно съдържание на магнезий в кръвта.
БАЛАНСЪТ НА НАТРИЯ И КАЛИЯ Е ЖИЗНЕНОВАЖЕН
Натрият е добре известен под името „сол”. Този минерал е отговорен за поддържането на водния баланс както вътре, така и извън клетките на тялото. Натрият поддържа правилното рН (алкално-киселинно равновесие) в кръвта и е незаменим елемент за правилното функциониране на стомашната киселина, мускулите и нервите. В живота натрият се намира в изобилие, но недостигът му може лесно да се предизвика от редовна употреба на очистителни и продължителни периоди на диария, както и при много напрегнато спортуване или усилена физическа дейност, особено в горещо време. Калиево-натриевият баланс е в основата на живота. От този баланс зависи съдържанието на течностите във и извън клетките. Натрият нормално се намира извън клетките. Когато калият в клетките е в малко количество, натрият заедно с течностите се втурват в клетката и я разширяват. С увеличаване на клетъчния обем се осъществява налягане върху вените, стеснява се диаметърът на тези кръвоносни съдове и това е фактор за високо кръвно налягане. Съотношението между натрия и калия в идеалния случай е едно към едно, но много обработени храни съдържат натрий и той може да бъде консумиран в излишно големи количества, без дори да подозираме това.
При поемане на достатъчно зеленчуци и зеленчукови сокове тялото усвоява нови количества калий и по този начин се възстановява равновесието с наличния натрий.
МАЛКИТЕ КОЛИЧЕСТВА МИКРОЕЛЕМЕНТИ ДЕЙСТВАТ СЪВМЕСТНО С ВИТАМИНИТЕ, МИНЕРАЛИТЕ И ЕНЗИМИТЕ
Микроелементите са изключително важни за поддържането на нашия живот. Количествата от тях, необходими за тялото, са малки, но важността им не може да се пренебрегва. Те поддържат равновесието и хармонията в нашите телесни функции. След като се усвоят през стените на червата, тези минерали се пренасят по кръвоносната система до клетките и преминават през мембраните им. Най-важното, което трябва да се помни, е, че приемът на тези минерали трябва да бъде много точно балансиран. Ако приемаме дори един или два от тези микроелементи в големи количества, ще се достигне до загуба на други минерали и лошо усвояване. Така че е най-добре да приемаме тези микроелементи чрез храната си, а не от различни добавки. Морската сол и водораслите са добри източници в това отношение.
- Бор: има важно значение за усвояването на калция и поддържането на зъбите и костите.
- Мед: съдейства за изграждането на костите, произвеждането на хемоглобин и червени кръвни телца; на еластин и колаген, понижава холестерола и повишава „добрия” холестерол – HDL. (Извънредно повишено съдържание на мед е откривано при пациенти със злокачествени тумори, особено в храносмилателния тракт, белите дробове и гърдите, така че този елемент може би има връзка с развитието на ракови заболявания.)
- Цинк: играе роля при произвеждането на инсулин; метаболизира въглехидратите, създава протеин и усвоява различни витамини, особено от групата В, от храносмилателния тракт; поддържа функцията на простатата и укрепва репродуктивното здраве на мъжа.
- Желязо: основен градивен елемент на хемоглобина; играе роля при функционирането на ензимите, на витамините от група В и за устойчивостта срещу заболявания.
- Селен: предпазва от появата на нови свободни радикали в съчетание с витамин Е. Това е чудодеен минерал, които се намира в земния хумус (например почвата в Чейен, щата Уайоминг, съдържа много по-високи нива на селен в сравнение с тази в Мънси, щата Индиана, затова и смъртността от ракови заболявания в Чейен е с 25% по-ниска от Мънси). Изследванията сочат, че недостигът на селен води до увеличена честота на рак на простатата, панкреаса, млечната жлеза, яйчниците, кожата, белите дробове, дебелото и правото черво и пикочния мехур, както и до по-голяма вероятност от заболяване от левкемия.
- Хром: улеснява метаболизма на въглехидратите и протеините; улеснява обмена на глюкозата, като поддържа нивото на кръвната захар без използване на извънредни количества инсулин, като по този начин предпазва от хипогликемия и диабет.
- Манган: действа при метаболизма на протеините и мастите и за образуването на хормони.
- Молибден: осигурява здрави зъби и добро състояние на устната кухина.
- Йод: изключително важен за нормалното функциониране на щитовидната жлеза, като същевременно предпазва от появата на гуша.
-
АвторПубликации
- Трябва да влезете в профила си, за да отговорите в темата.