Туморните маркери са белтъчни вещества, които се образуват главно от наличието на  активни ракови клетки в тялото. Точно по тази причина в цялата световна онкология те са един от критериите и доказателствата за наличие или липса на онкологичен процес.

Различните видове рак произвеждат различни туморни маркери. Всеки вид онкомаркери съответстват на определено обозначение. Например онкомаркера за рак на гърдата и на яйчниците е СА 15.3. Но онкомаркерът СА 15, тоест само една незначителна на пръв поглед промяна, вече се явява туморен маркер на възможен метастазен процес в същите тези органи. С помощта на туморните маркери може в голяма степен да се проследи има ли ефективност от лечението, което се извършва в момента – липсата на промяна в маркерите обикновено изисква промяна в лечението.

За съжаление този метод за диагностициране не е 100 % ефикасен – неговата сигурност е в рамките на 60-70%. Останалото се нарича разминаване с фактическото състояние, защото повишен онкомаркер може да има и при доброкачествени тумори.

Доскоро се смяташе, че единствената почти пълна достоверност е за онкомаркера PSA (простатен симптоматичен антиген, доказващ евентуална промяна в клетъчната структура на простатата). Експертен съвет, занимаващ се с профилактиката на онкологичните заболявания, препоръча да се спре това изследване като напълно ненадеждно според данни от мащабно изследване сред мъжете в САЩ и още 7 европейски държави, търсенето на този онкомаркер не е допринесло нито за по-ранно откриване на рака на простата, нито е повлияло на лечението и смъртността в тази категория. Оказва се, че PSA си има и ред странични последици, като едната от тях, е че самата манипулация при изследване на този онкомаркер може да предизвика по-силно развитие на рак на простата. Това заключение е публикувано в списанието  Medical News Today и което предивика буря от негодувание в американските онкологични центрове.

Най-често изследваните туморни маркери

Локализация на рака Вид туморни маркери
Рак на гърдата СА 15-3, РЕА, СА 72-4
хормоните  пролактин, естрадиол
Рак на яйчниците
  – епителен СА 125, СА 72-4, СА 19-9
Херминогенен бета-ХГЧ, АФП
Гранулезоклетъчен естрадиол, инхибин (А и В)
Рак на тестисите бета-ХГЧ, АФП
Рак на шийката на матката SCC, PEA
Рак на ендометрията СА 125, СА 19-9, РЕА, СА72-4
Рак на хранопровода SCC, Tu M2-PK
Рак на стомаха СА72-4, РЕА, Са19-9
Рак на червата РЕА, Са19-9, СА72-4
Рак на панкреаса СА19-9, СА-242, Tu   M2-PK
Рак на пикочния мехур UBC, BTA NMP-22, SCC
Рак на бъбреците Tu  M2-PK, SCC, Ca125
Рак на простатата ПСА-общ, ПСА своб./ПСА общ
Рак на белите дробове
  – дребноклетъчен НСЕ, РЕА, Тu М2-РК
  – плоскоклетъчен SCC, Cyfra 21-1, PEA
Меланома S100
Костни метастази Bone TRAP
Рак на щитовидната жлеза тиреоглобулин, калцитонин
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]